Rozmiar tekstu:  A  A  A 
PL|EN
Mapa strony Kontakt
Logo Obywatele dla demokracji Logo EEA Grants Logo Stefan Batory Foundation Logo PFDiM
← wróć do wyszukiwarki

Pomoc uchodźczyniom po doświadczeniu przemocy ze względu na płeć

Zwalczanie dyskryminacji Zakończony
mazowieckie
Warszawa
2016-01-10 - 2016-04-30
181 704,40 PLN
161 504,40 PLN
uchodźcy i migranci, działania edukacyjne, służby mundurowe
Opis projektu
W Polsce nie istnieje system wsparcia i pomocy uchodźczyniom z Syrii, które doświadczyły seksualnej, fizycznej i psychologicznej przemocy ze względu na płeć w kraju pochodzenia, podczas wojny oraz w trakcie ucieczki i w drodze do Polski. Celem projektu było stworzenie systemu, w którym w udzielanie wparcia włączają się zarówno organizacje pozarządowe, jak i przedstawiciele instytucji (Służby Granicznej, pomocy społecznej, służby zdrowia, ośrodków dla uchodźców) oraz członkowie społeczności syryjskiej w Polsce, którzy stanowić mogą osoby pierwszego kontaktu i grupę wsparcia dla osób pokrzywdzonych.
Powstała grupa siedmiu organizacji pozarządowych, które łączą w sobie wiedzę na temat pomocy uchodźcom i udzielania wsparcia kobietom doświadczającym przemocy. W działania powyższej grupy włączono społeczność Syryjek i Syryjczyków żyjących w Polsce. W ramach projektu przeszkolono przedstawicieli polskich instytucji odpowiedzialnych za udzielanie pomocy oraz przygotowano arabskojęzyczny formularz Niebieskiej Karty.
W celu przybliżenia tematu przemocy oraz sposobów udzielania wsparcia uchodźczyniom, które jej doświadczyły, przeprowadzono dwa szkolenia dla organizacji pozarządowych, dwa dla pracowników pomocy społecznej, jedno dla służby zdrowia, dwa dla pracowników ośrodków dla uchodźców oraz jedno dla funkcjonariuszy Straży Granicznej (łącznie wzięło w nich udział 109 osób). W czterech wydarzeniach dla przedstawicieli społeczności syryjskiej łącznie wzięło udział 17 osób. W interwencyjnych warsztatach dla uczniów w Warszawie – 30 uczniów.
Powstały trzy publikacje skierowane do społeczeństwa przyjmującego dotyczące sytuacji kobiet w Syrii oraz przemocy wobec uchodźczyń i możliwości udzielania im wsparcia przez polskie organizacje i instytucje publiczne, a także materiały informacyjne dla uchodźczyń w języku arabskim (na temat zjawiska przemocy i instytucji udzielających wsparcia). Stworzona została baza danych dla instytucji publicznych i organizacji pozarządowych zawierająca kontakty przedstawicieli społeczności syryjskiej, którzy chcą pomagać we wspieraniu uchodźczyń.
Beneficjentów projektu stanowili członkowie społeczności syryjskiej w Polsce oraz przedstawiciele polskich organizacji i instytucji udzielających wsparcia uchodźczyniom.
Sześć organizacji partnerskich wniosło do projektu wiedzę i doświadczenie dotyczące przemocy ze względu na płeć oraz wsparcia kobiet-migrantek i uchodźczyń.