Rozmiar tekstu:  A  A  A 
PL|EN
Mapa strony Kontakt
Logo Obywatele dla demokracji Logo EEA Grants Logo Stefan Batory Foundation Logo PFDiM
← wróć do wyszukiwarki

Podlaska Szkoła Otwartości

Zwalczanie dyskryminacji Zakończony
podlaskie
Białystok
Fundacja Otwarta Edukacja, Białystok
2016-01-04 - 2016-04-30
193 389,31 PLN
173 729,12 PLN
uchodźcy i migranci, instytucje publiczne
Opis projektu
W ostatnich latach na terenie Białegostoku doszło do szeregu zdarzeń o podłożu rasistowskim. Znacząco wpłynęło to na zaburzenie poczucia bezpieczeństwa cudzoziemców przebywających na Podlasiu (w obu podlaskich ośrodkach przebywa łącznie ponad 400 cudzoziemców), na ich relacje ze społecznością przyjmującą oraz na obraz miasta. Wzrost tych niekorzystnych zjawisk można zaobserwować również na podstawie popularności marszów przeciwko imigrantom.
Celem projektu było przygotowanie społeczności lokalnej do spotkania z nowymi grupami uchodźców oraz specjalistów do pracy z nimi. Zamierzano także przeszkolić lokalnych edukatorów do prowadzenia zajęć z grupami zróżnicowanymi kulturowo.
Dzięki projektowi 1007 uczniów podlaskich szkół zapoznało się z zagadnieniami dotyczącymi uchodźców. Szkolenia dla 41 osób pracujących z uchodźcami pozwoliły na poszerzenie wiedzy o sytuacji w Syrii. Podczas zajęć (76 godzin) I Podlaskiej Szkoły Edukacji Międzykulturowej przygotowano 33 edukatorów do pracy z uchodźcami. Edukatorzy przeprowadzili 31 działań w środowiskach lokalnych. Zrealizowano 54 godziny zajęć z uczniami, 32 godzin szkoleń dla osób pracujących z uchodźcami, 3 pokazy filmowe i 3 debaty. Powstały 4 scenariusze zajęć z uczniami. Zrealizowano reportaż filmowy "Granice. Europejski sen" oraz przygotowano oparty na nim scenariusz lekcji. Dodrukowano 300 egzemplarzy książki "Zrozumieć Innego".
Z projektu skorzystało 1007 uczniów, 41 osób pracujących z uchodźcami, 634 uczestników przeglądu filmowego i debat oraz 33 edukatorów. Z filmem zapoznało się 2272 osób.
Partnerzy: Fundacja "Teatr Narwal” i Stowarzyszenie "Kobieteria" odpowiedzialni były za przygotowanie reportażu filmowego. Partnerzy: Fundacja Uniwersytetu w Białymstoku i Fundacja Otwarta Edukacja zrealizowali I Podlaską Szkołę Edukacji Międzykulturowej.