Rozmiar tekstu:  A  A  A 
PL|EN
Mapa strony Kontakt
Logo Obywatele dla demokracji Logo EEA Grants Logo Stefan Batory Foundation Logo PFDiM
2013-07-15

22 lipca – Europejski Dzień Pamięci o Ofiarach Nienawiści

Ruch przeciw Mowie Nienawiści zainicjowany przez Radę Europy organizuje 22 lipca Europejski Dzień Pamięci o Ofiarach Przestępstw z Nienawiści.

No_hate

 

W ostatnich latach jesteśmy świadkami powtarzających się ataków na podstawowe prawa człowieka i obywatela w tym werbalne i fizyczne ataki na mniejszości, imigrantów i organizacje broniące ludzkiej godności. Kraje europejskie zobowiązały się do przeciwdziałania dyskryminacji i nietolerancji, w tym przestępstwom z nienawiści i mowie nienawiści.

Dzień 22 lipca został wybrany, by upamiętnić ofiary terrorystycznego ataku w 2011 roku w Oslo i na wyspie Utøya, w wyniku którego życie straciło 77 młodych osób.

Ruch przeciw Mowie Nienawiści zwraca się z apelem do wszystkich ludzi dobrej woli o upamiętnienie ofiar i podjęcia działań przeciw aktom nienawiści.

Jak można się włączyć do akcji?

Wejdź na stronę No Hate Speech Movement i włącz się w kampanię przeciwko przejawom mowy nienawiści, dyskryminacji, rasizmowi w Internecie.  Stwórz film i zawieś go na stronie, podlinkuj akcję na swoim profilu, dołącz do grupy na Facebooku www.facebook.com/nohatespeech, zgłoś przejaw mowy nienawiści w internecie, zorganizuj własną akcję społeczną. Więcej pomysłów na działania na stronie Kampanii: www.nohatespeechmovement.org/


Więcej o kampanii Rady Europy:

Fundusze EOG oraz Fundusze Norweskie są strategicznymi partnerami Ruchu Przeciw Mowie Nienawiści przy Radzie Europy. Program Obywatele dla Demokracji wspiera działania na rzecz ograniczenia mowy nienawiści i zwalczania przestępstw z nienawiści.

Polskim koordynatorem kampanii Przeciw Mowie Nienawiści jest Ministerstwo Edukacji Narodowej, które ogłosiło właśnie konkurs na krajowego koordynatora młodzieżowej kampanii Rady Europy  „NIE dla mowy nienawiści w sieci”.