Rozmiar tekstu:  A  A  A 
PL|EN
Mapa strony Kontakt
Logo Obywatele dla demokracji Logo EEA Grants Logo Stefan Batory Foundation Logo PFDiM
2016-06-29

90 organizacji wzięło udział w akcji Dzień Uchodźcy w Polsce

90 organizacji, instytucji, grup nieformalnych, 72 wydarzenia w 50 miejscowościach w Polsce. W dniach 18-25 czerwca w szkołach, świetlicach wiejskich, klubach, kawiarniach, organizacjach, miastach i miejscowościach odbyły się obchody Dnia Uchodźcy.

W Krzywej zorganizowano warsztaty plastyczne oraz warsztaty o różnorodności i uchodźcach dla dzieci, warsztaty kulinarne oraz wystawę plenerową prac dzieci, w Warszawie odbył się międzykulturowy mecz piłki nożnej Etnoliga, piknik rodzinny i migrujący tramwaj, w Bibliotece w Jaworze rozmawiano o uprzedzeniach i stereotypach… Mniejsze i większe działania zaangażowały i zachęciły do uczestnictwa ludzi w całej Polsce.

Uczestnicy organizowali pokazy filmów, czytanie literatury o tematyce uchodźczej, a także spotkania z uchodźcami i obcokrajowcami. Szukano odpowiedzi na to skąd bierze się nasz lęk przed uchodźcami i stereotypy związane z aktualnym kryzysem migracyjnym. Przywoływano również postaci sławnych emigrantów.

Fundacja Batorego w ramach programu Obywatele dla Demokracji wsparła organizatorów wydarzeń materiałami promocyjnymi i informacyjnymi oraz inspiracjami jak można się włączyć.

Wszystkie wydarzenia można znaleźć na stronie www.uchodzcymilewidziani.com.

Są tam również inspiracje i propozycje jak zorganizować podobne wydarzenia na własną rękę.