Raport Mowa nienawiści w Polsce 2014

DSC_3237-695x300

Brzydzę się pedziów, są wynaturzeniem człowieczeństwa, powinni się leczyć – co piąty Polak uważa taką wypowiedź w przestrzeni publicznej za dopuszczalną.Tak wynika z badań przeprowadzonych w maju 2014 przez Centrum Badań nad Uprzedzeniami UW na zlecenie Fundacji Batorego w ramach programu Obywatele dla Demokracji.

Prawie dwie trzecie polskiej młodzieży zetknęło się w Internecie z przykładami antysemickiej mowy nienawiści. Jeden na trzech dorosłych i aż 70% młodych Polaków deklaruje, że czytało online rasistowskie wypowiedzi. Jednak nie tylko w Internecie wrze. Okazuje się, że mniej więcej tyle samo młodych Polaków słyszało mowę nienawiści skierowaną przeciw Romom z ust swoich znajomych, podczas codziennych rozmów i spotkań towarzyskich.

– Zaskakująco wielu ludzi dopuszcza używanie mowy nienawiści – szczególnie wobec Żydów, Romów i osób nieheteroseksualnych – i nie widzi w niej nic obraźliwego. Jednak same mniejszości nie pozostawiają wątpliwości – dla nich te wypowiedzi są obraźliwe, więc powinny być zakazane – wyjaśnił Michał Bilewicz z Centrum Badań nad Uprzedzeniami UW, jeden z autorów raportu.

Zapraszamy do zapoznania się z pełną treścią raportu:

 

Raport badań na temat mowy nienawiści / Report on hate speech in Poland

Raport badań na temat mowy nienawiści / Report on hate speech in Poland