Rozmiar tekstu:  A  A  A 
PL|EN
Mapa strony Kontakt
Logo Obywatele dla demokracji Logo EEA Grants Logo Stefan Batory Foundation Logo PFDiM
2015-01-21

Debata: Fora ze dwora. Co robić z hejtem w internecie?

Czy Internet powinien być kontrolowany, a jeśli tak, to do jakiego stopnia? Czy należy „czyścić“ go z nienawiści, czy raczej zostawić bez ingerencji? Porozmawiamy z przeciwnikami kontroli Internetu i z tymi, którzy uważają ją za narzędzie potrzebne w walce z mową nienawiści. Zapraszamy na debatę oksfordzką do Baru Studio we wtorek, 27 stycznia o 19.00!

Pytanie o sposób reagowania na szerzącą się w sieci mowę nienawiści wciąż jest przedmiotem sporu między zwolennikami bezwzględnej wolności Internetu a tymi, którzy w imię ochrony jednostek czy grup domagają się kontroli treści publikowanych w sieci. Jedni przestrzegają przed każdą formą nadzoru sieci, wskazując na niebezpieczeństwo nadużywania „cenzury“, drudzy dowodzą, że przyzwolenie na mową nienawiści w sieci przekłada się na wzrost wrogości i postaw wykluczających. Podczas debaty chcielibyśmy zapytać czy Internet powinien być kontrolowany, a jeśli tak, to do jakiego stopnia? Czy należy „czyścić“ go z nienawiści, czy raczej zostawić bez ingerencji? Po jednej stronie opowiedzą się przeciwnicy kontroli Internetu, po drugiej zaś ci, którzy uważają ją za narzędzie potrzebne w walce z mową nienawiści. Po wysłuchaniu argumentów obu stron, będziemy razem zastanawiać się nad specyfiką internetowego hejtu i metodami walki z mową nienawiści.

Przeciw:

 Za:

Prowadzenie: Małgorzata Borowska

Debata jest organizowana przez Fundację Batorego we współpracy z Fundacją Fundusz Mediów w ramach programu Obywatele dla Demokracji finansowanego z Funduszy EOG.