Rozmiar tekstu:  A  A  A 
PL|EN
Mapa strony Kontakt
Logo Obywatele dla demokracji Logo EEA Grants Logo Stefan Batory Foundation Logo PFDiM
← wróć do wyszukiwarki

Dolnośląska Kampania przeciwko mowie nienawiści

Dzieci i młodzież Zakończony
dolnośląskie
Głogów
2014-10-01 - 2016-03-31
226 476,01 PLN
200 626,01 PLN
wolontariat, integracja
Opis projektu
Podczas kampanii równościowej w Głogowie na kampanijnych billboardach pojawiały się rasistowskie napisy dyskryminujące ludność romską. Te rasistowskie hasła powtarzali młodzi ludzie – autorzy stron, które w tym samym czasie zaczęły powstawać na portalach społecznościowych. Na lokalnych portalach informacyjnych pojawiły się komentarze dyskryminujące mieszkańców terenów rewitalizowanych: rodziny dotknięte bezrobociem i ubóstwem.
Celem projektu było zintegrowanie istniejących już na Dolnym Śląsku inicjatyw na rzecz przeciwdziałania mowie nienawiści, a także przygotowanie trenerów i młodych aktywistów do prowadzenia działań edukacyjnych dotyczących mowy nienawiści.
Cel ten udało się osiągnąć poprzez stworzenie sieci młodzieżowych aktywistów na Dolnym Śląsku, m.in. w Głogowie, Bolesławcu, Wrocławiu, Złotoryi i Świdnicy. W czasie projektu zorganizowano szkolenia dla tej młodzieży. W ramach edukacji rówieśniczej grupa aktywistów przedstawiła później problematykę mowy nienawiści w swoich gimnazjach i liceach. Utworzono stronę internetową projektu oraz Internetowe Centrum Pomocy dla osób, które doświadczają mowy nienawiści w internecie. Zorganizowano akcje online przeciwko mowie nienawiści. Wydana została publikacja „Historie nienawiści” w języku polskim i angielskim. Młodzież zorganizowała własne kampanie w internecie, wyemitowano dwie audycje radiowe, dwa filmy i trzy gify na temat mowy nienawiści. Odbyło się także Laboratorium Innowacji dla Zmian Społecznych.
Uczestnikami projektu była młodzież gimnazjalna i ponadgimnazjalna z Dolnego Śląska.
Partnerem projektu było Amnesty International Norway. Dzięki partnerskiej współpracy zostały przygotowane publikacje i materiały edukacyjne bazujące na doświadczeniach norweskich. Ponadto Amnesty International Norway odpowiadał za współorganizację wizyty studyjnej oraz Laboratorium Innowacji dla Zmian Społecznych.
Korzystamy z dotacji na rozwój instytucjonalny
WYDARZENIA PROJEKTU

Chcemy mieć własne miejsce

Już niedługo w Głogowie powstanie miejsce, które które stawia na bezpośredni kontakt z młodzieżą i jej potrzebami, o którego kształcie decyduje sama młodzież. Skąd pomysł? Takie miejsce młodzież odnalazła w Norwegii.  (więcej…)