Rozmiar tekstu:  A  A  A 
PL|EN
Mapa strony Kontakt
Logo Obywatele dla demokracji Logo EEA Grants Logo Stefan Batory Foundation Logo PFDiM
2013-12-16

Protest przeciw manifestacji anty-romskiej

Już 38 organizacji podpisało protest przeciwko planowanej w Zabrzu anty -romskiej manifestacji, organizowanej przez środowiska skrajnie prawicowe. Planowana na 21 grudnia 2013 r. manifestacja to jawne nawoływanie do nienawiści na tle rasowym i etnicznym i jako takie jest niezgodne z prawem – pisze na swojej stronie Fundacja Klamra, organizator protestu.

 

Poniżej zamieszczamy treść protestu, do którego może dołączyć każda organizacja pozarządowa wysyłając mail z jego treścią do władz Zabrza na adres Urzędu Miasta w Zabrzu: [email protected]

PROTEST ORGANIZACJI POZARZĄDOWYCH W SPRAWIE PLANOWANEJ W ZABRZU MANIFESTACJI ANTY-ROMSKIEJ

Z całą mocą protestujemy przeciwko planowanej w Zabrzu anty -romskiej manifestacji, organizowanej przez środowiska skrajnie prawicowe: Narodowe Odrodzenie Polski oraz Patrioci Górnik Zabrze. Planowana na 21 grudnia 2013 r. manifestacja to jawne nawoływanie do nienawiści na tle rasowym i etnicznym i jako takie jest niezgodne z prawem. Reprezentujemy organizacje pozarządowe działające na wielu płaszczyznach życia społecznego, których wspólnym celem jest rozwój społeczeństwa obywatelskiego. Społeczeństwa wolnego od przejawów dyskryminacji, nienawiści i wszelkich postaw totalitarnych. Społeczeństwa, w którym szanuje się odrębność etniczną, narodową i religijną.
Mając na uwadze wcześniejsze, nie tak odległe w czasie, incydenty dotyczące ataku na społeczność romską w Zabrzu, uważamy, że marsz nawołujący do nienawiści da na nią jawne przyzwolenie i spowoduje jej eskalację. Nienawiści takiej doświadczyły już w Zabrzu m.in. dzieci romskie. “Czas pokazać, że mamy już dosyć użerania się z uciążliwą mniejszością romską. Czas pokazać że nie mamy zamiaru dłużej tolerować ich przestępczości, nieróbstwa i bezkarności. Mówimy głośne i stanowcze NIE! Dla cygańskiej agresji w stosunku do Polaków, NIE!!! Dla przestępczości cygańskiej, NIE!!! Dla ich bezkarności ” – apelują organizatorzy manifestacji anty-romskiejna portalu Facebook.com. W świetle tych sformułowań, stanowczo sprzeciwiamy się wydaniu przez Urząd Miasta Zabrze pozwolenia na zorganizowanie manifestacji, której jedynym celem jest dyskryminacja i budowanie muru pomiędzy społecznością romską, a ich sąsiadami na terenie miasta Zabrze.
Przypominamy, że w województwie śląskim, drugą co do liczebności mniejszości jest społeczność romska (wg Spisu Powszechnego przeprowadzonego przez GUS w roku 2011).

 

Więcej informacji na stronie http://klamra.org/wydarzenia/w-zabrzu-manifestacja-anty-romska