Rozmiar tekstu:  A  A  A 
PL|EN
Mapa strony Kontakt
Logo Obywatele dla demokracji Logo EEA Grants Logo Stefan Batory Foundation Logo PFDiM
2016-05-25

Ruszył portal uchodźcy.info

Jest to największe polskojęzyczne źródła rzetelnej wiedzy związanej z tematyką uchodźczą, obecnym kryzysem migracyjnym oraz możliwymi formami pomocy uchodźcom. Tworzą go specjaliści i aktywiści, działacze wielu organizacji pozarządowych oraz osoby zawodowo i naukowo zajmujące się tematyką migracji i uchodźstwa. Portal powstał z inicjatywy nieformalnej grupy Chlebem i Solą oraz Fundacji Batorego.

Portal jest odpowiedzią na brak rzetelnych i merytorycznych informacji na temat kryzysu migracyjnego, a także powielane stereotypy dotyczące migracji i uchodźców. Chcemy, aby porządkował fakty i dostarczał argumentów do merytorycznej dyskusji. Jest także swoistym przewodnikiem dla osób, które chciałyby włączyć się w działanie.

Strona podzielona jest na cztery działy: Info, Działaj, Kto już działa i Wydarzenia.

 

Info to przede wszystkim źródło rzetelnej wiedzy z różnych dziedzin związanych z tematyką uchodźczą. Obala powszechne mity i stereotypy, przybliża najważniejsze pojęcia, definicje i akty prawne oraz historię ruchów uchodźczych i migracyjnych ostatnich lat. Zawiera również informacje o sytuacji uchodźców w Polsce i Europie, stosunku Polaków do uchodźców czy historii Polaków na uchodźstwie.

 

Działaj to praktyczny przewodnik dla każdego, kto chce zaangażować się w pomoc, ale nie wie, jak to zrobić. Jego zadaniem jest zachęcanie i inspirowanie do działań na rzecz uchodźców w jak najszerszym zakresie – od walki z mową nienawiści, przez inicjatywy edukacyjne i medialne, po bezpośrednią pomoc potrzebującym. Dostarcza również praktycznych narzędzi, wskazówek i instrukcji.

Kto już działa zawiera informacje na temat wszystkich inicjatyw i organizacji działających na rzecz uchodźców w Polsce oraz wybranych organizacji w Europie. Wydarzenia to kalendarium zawierające informacje na temat nadchodzących spotkań, debat, zbiórek oraz innych inicjatyw – zarówno bezpośrednich działań na rzecz uchodźców, jak i akcji służących podnoszeniu świadomości społecznej.

Wszystkie publikowane na stronie teksty dostępne będą na licencji Creative Commons Polska 3.0, co wiąże się z możliwością ich udostępniania i wykorzystywania, do czego gorąco namawiamy. Ponadto oferujemy wsparcie merytoryczne przy tworzeniu wszelkich treści dotyczących problematyki uchodźczej. Dysponujemy też kontaktami do ekspertów oraz znawców tematu i chętnie się nimi z Państwem podzielimy.

Portal powstał w ramach programu Obywatele dla Demokracji, finansowanego z Funduszy EOG.