Rozmiar tekstu:  A  A  A 
PL|EN
Mapa strony Kontakt
Logo Obywatele dla demokracji Logo EEA Grants Logo Stefan Batory Foundation Logo PFDiM
2016-10-17

Polska przeciwko rasizmowi i przemocy – relacja

Za nami kolejne obchody Dnia Solidarności z Uchodźcami. W tym roku pod hasłem „Polska przeciwko rasizmowi i przemocy” zorganizowano siedemdziesiąt dwa wydarzenia w dwudziestu ośmiu  miejscowościach w całej Polsce. Przez cały tydzień, od 8 do 15 października, odbywały się spotkania, akcje społeczne, działania artystyczne, warsztaty, dyskusje, wykłady, wystawy, pokazy filmów i koncerty. W sobotę 15 października obchody zakończyła manifestacja w Warszawie.

W Bolesławcu uczniowie czytali fragmenty książki Samar Yazbek „Przeprawa. Moja podróż do pękniętego serca Syrii”, rozmawiali o tym, jak obalać stereotypy i poznali emigracyjną historię Bolesławca. W szkole w Prusicach dzieci ze szkoły podstawowej wzięły udział w warsztatach antydyskryminacyjnych i dowiedziały się, jak reagować na przemoc. W kilkunastu miastach, m.in. w Bratniku, Płocku, Krakowie, Hajnówce , Łomży, Lubaczowie odbyły się pokazy filmowe. Film „Zima na Lampedusie” został również pokazany w zakładzie karnym Gdańsk-Przeróbka, natomiast osadzeni w areszcie śledczym w Hajnówce mogli zobaczyć film „Sąsiedzie, opowiem Ci o sobie”. Do akcji włączyły się również instytucje kultury: Muzeum Warszawskiej Pragi zaprosiło na oprowadzanie w języku ukraińskim, z kolei Strefa WolnoSłowa, Teatr Powszechny i Dom Spotkań z Historią zaprosili na performatywne czytanie sztuki Artura Pałygi. Tekst oparty jest na biografiach Polaków – uchodźców w Iranie – zebranych w Archiwum Historii Mówionej Domu Spotkań z Historią. Ponadto nie zbrakło wielokulturowej kuchni i elementów sportowych. W Czerwonym Borze i Grotnikach można było spróbować potraw przygotowanych przez uchodźczynie, a w Łomży odbył się trening capoeiry i MMA poprowadzony wspólnie przez polskich i czeczeńskich trenerów.

Pełna lista inicjatyw i miejscowości na stronie www.solidarnizuchodzcami.pl

Na zakończenie na zakończenie obchodów Dnia Solidarności z Uchodźcami, 15 października, odbyła  się manifestacja na Placu Defilad. Swoją obecnością i przemowami wsparli inicjatywę m.in. Ludwika i Henryk Wujcowie (działacze opozycji demokratycznej w PRL), prof. Wiktor Osiatyński (obrońca praw człowieka), prof. Małgorzata Fuszara (Instytut Stosowanych Nauk Społecznych UW), Borys Lankosz (reżyser), Draginja Nadażdin (Amnesty International Polska), Karolina Malczyk (Miasto Stołeczne Warszawa), Piotr Tyma (Związek Ukraińców w Polsce Об’єднання Українців у Польщі), ks. Wojciech Żmudziński (Centrum Kształcenia Liderów i Wychowawców im. Pedro Arrupe), imam Youssuf Hadid (Muzułmańskie Centrum Kulturalno-Oświatowe w Poznaniu), Ton Van Anh (działaczka praw człowieka pochodząca z Wietnamu), Elsi Adajew (Ośrodek Samopomocy Uchodźców SINTAR), Olesya Malyugina (Fundacja Inna Przestrzeń), Yasmina Khallouf Adib (Fundacja Wolna Syria), Paula Sawicka (Otwarta Rzeczpospolita), Rafał Pankowski (Stowarzyszenie Nigdy Więcej).

Gościnnie wystąpili także artyści: Kortez, Paulina Przybysz, Molly Nilsson, Bisz/Radex, Vienio, Marcin Masecki i Buba Badjie Kuyateh, zespół Sahel Blues, w składzie: Pako Sarr, Mamadou Diouf i Grzegorz Rytka.

 

(…) Musimy przezwyciężyć własną obojętność. Musimy wspólnie powstrzymać rasizm i nacjonalizm – reagować na przemoc na ulicach, uczestniczyć w debacie publicznej, rozmawiać z ludźmi w najbliższym otoczeniu. Musimy domagać się od naszych władz, by ksenofobię dostrzegały właśnie w Polsce, a nie tylko poza jej granicami. Musimy żądać, by skutecznie przeciwdziałały fali przemocy w naszym kraju.(…)

To fragment apelu na Dzień Solidarności z Uchodźcami, pod którym podpisało się aż 268 organizacji, instytucji oraz grup nieformalnych, które tym sposobem wyraziły poparcie dla akcji.  Pełną listę podpisów możecie znaleźć na stronie: www.solidarnizuchodzcami.pl

 

Za każde wsparcie, obecność, działanie – Dziękujemy!