Rozmiar tekstu:  A  A  A 
PL|EN
Mapa strony Kontakt
Logo Obywatele dla demokracji Logo EEA Grants Logo Stefan Batory Foundation Logo PFDiM
2015-07-30

Zdrowe zęby demokracji – nowa publikacja o lokalnych watchdogach!

– Rolą strażnika jest zainteresowanie ludzi samorządem. Jak się ludzi ich samorządem zainteresuje, to nagle okazuje się, że ludzie nie są tylko biernymi obserwatorami. Chcą wiedzieć więcej, mają też coś do powiedzenia, chcą brać udział w rządzeniu – mówi Aleksandra Puławska, redaktorka niezależnej gazety „Stacja Tłuszcz” w wydanej właśnie przez Sieć Obywatelską Watchdog Polska publikacji na temat lokalnych doświadczeń kontroli obywatelskiej zatytułowanej “Zdrowe zęby demokracji”.

– Realizujemy plan pobudzania polskich gmin. Inspirowania ich ideą jawności, wolności i niezależności obywatelskiej. Na razie uaktywniliśmy około dziesięciu procent terytorium. Na to osiągnięcie pracowaliśmy dwanaście lat. A jest ono wciąż za małe i niedostatecznie dopracowane. Ale przemy naprzód i wydaje się, że trudno będzie nas zatrzymać – mówi Katarzyna Batko-Tołuć z Watchdog Polska. „Zdrowe zęby demokracji” opowiada o lokalnych strażnikach i ich perypetiach w środowisku lokalnym. – Dowiedzcie się, kim są, jak sami o sobie mówią, jak ich przyjmują społeczności lokalne, media i władze samorządowe – zachęcają autorzy publikacji. Kto wie, może odnajdziecie w nich siebie samych.

Publikację można pobrać w formie pdf’a ze strony watchdogportal.pl i w wersji na czytniki: Epub, kindle.mobi).

 

Publikacja została wydana w ramach projektu systemowego Strażnictwo profesjonalne i trwałe w interesie publicznym realizowanego przez Sieć Obywatelską Watchdog Polska w ramach programu Obywatele dla Demokracji finansowanego z Funduszy EOG.