Rozmiar tekstu:  A  A  A 
PL|EN
Mapa strony Kontakt
Logo Obywatele dla demokracji Logo EEA Grants Logo Stefan Batory Foundation Logo PFDiM
2015-11-26

Równy dziennik. Zapiski o ruchu czyli… co się wydarzyło na Forum Różnorodności. Fotorelacja

Za nami dwa intensywne dni spędzone na Forum Różnorodności – Razem przeciw dyskryminacji! – Dużo udało się już zrobić, ruch równościowy ma za sobą sukcesy, ale nadal dużo jest do zrobienia – mówili uczestnicy. Wspólnie rozmawiali o wyzwaniach jakie stoją przed organizacjami. Wspierani przez redaktorów stworzyli książkę Równy dziennik – Zapiski ruchu, a profesjonalny chór pomógł im odśpiewać ich równościowy protest song.

Książka powstała pierwszego dnia i została stworzona metodą Book sprint. W szaleńczym tempie pięćdziesięciu uczestników podzielonych na grupy pisało poszczególne rozdziały. Każdy miał wkład w stworzenie tego subiektywnego dziennika. Każdy przyniósł ze sobą zdjęcie osoby, która go zainspirowała oraz włąsną historię… W książce znalazły się rozdziały poświęcone ikonom równości, sukcesom, lekturom obowiązkowym, ale także wtopom i porażkom.

Premiera książki miała miejsce tego samego dnia w Bar Studio, gdzie z uczestnikami spotkali się, aktywnie działający na rzecz równości: prof. Mirosław Wyrzykowski, prof. Monika Płatek oraz Wanda Nowicka.

Zobaczcie całość książki: Równy dziennik. Zapiski ruchu

 

Drugi dzień spotkania upłynął pod znakiem wzmacniania organizacji. Psycholog  Szymon Chrząstowski za pomocą ćwiczeń pokazywał w jaki sposób wpisani jesteśmy w system i jak w nim działamy.  Wspólnie uczestnicy szukali odpowiedzi czy otwarty sprzeciw wobec systemu ma sens? Nie ulega bowiem wątpliwości, że każdy z nas jest jego elementem i to od nas zależy czy staramy się z nim współpracować czy z niego wyłamać.

Ciemna jesień bez nadziei, stare sprawy,
nie ta władza
Zmieniać system, burzyć mury
Nam przeszkadza, nam przeszkadza
Na ulicy płoną race
Ksenofobia się wylewa
Solidarność zapomniana
O miłości nikt nie śpiewa ….

To pierwsza zwrotka protest songu, który zakończył forum, wyśpiewany do muzyki piosenki „Meluzyna” Małgorzaty Ostrowskiej.

Poniżej fotorelacja z dwóch dni Forum, w których wzięło udział ok. 60 osób, w tym 6 gości z Bułgarii, Rumunii i Węgier.